Blog

VENÜS’ÜN DOĞUŞU “THE BIRTH OF VENUS” – BOTTICELLI

Botticelli eserini birçok kaynaktan ilham alarak yaratmıştır. Bunlardan en önemlisi dönemin ünlü şairi Angelo Poliziano’nun Venüs’ün doğuşunu anlattığı şiiridir. Bu şiir Aphrodite için yazılmış bir Antik Yunan ilahisinden alıntıdır. Venüs, Yunan aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’nin Latin Mitolojisindeki karşılığıdır.

Yunan Mitolojisindeki Aphrodite’nin doğuş hikayesi şöyledir: Kronos (Zeus’un babası) tanrı katında hükümdarlığı eline geçirmek için kendi babası Ouranos’un cinsel organını keser ve Akdeniz’e atar. Denizde düşen organın oluşturduğu köpüklerden (aphros: köpük – Yun.) tanrıça Aphrodite doğar. Aphrodite bir deniz kabuğu içinde yol alarak Kıbrıs kıyısında karaya çıkar.

Eserde de Venüs’ün tam karaya çıkmak üzere olduğu an resmedilmiştir. Sol tarafta yer alan Zephyr ve ona sarılmış olan Chloris (bknz. Bahar Alegorisi “Allegory of Spring” – Botticelli ) estirdikleri batı rüzgarı ile – Zephyr batı rüzgarının tanrısıdır – deniz kabuğunun su üstünde yol almasını sağlamaktadırlar. Bir yandan da rüzgarla birlikte Venüs’ün simgesi olan güller üzerine savrulmaktadır. Karaya yaklaşan kabuğun içinde Venüs’ü tüm görkemi ile görürüz. Duru güzelliği, ve zarafeti seyirciyi anında cezbeder. Dönemin güzellik anlayışını yansıtan vücut hatları ile Venüs mütevazı bir duruş sergilemektedir. Klasik heykelde bu Venüs duruşu “Venus Pudica – Modest Venus” (mütevazı-ahlaklı Venüs) olarak adlandırılır. Bu duruşun temel özelliğine uygun olacak şekilde Venüs elleri ile göğüslerini, saçları ile de genital bölgesini zarifçe kapatmaktadır.

Kıyıya yaklaşan Venüs’ü giydirmek üzere resmin sağ tarafında koşuşturan bir Horai görünmektedir. Horai Latin Mitolojisinde mevsimleri simgeyen tanrıçalardır. Bu resimde görünenin de İlkbaharı temsil ettiğini anlayabiliriz. Üzerindeki giysi ve elinde Venüs için hazırlanmış kıyafet ilkbahar çiçekleri ile bezelidir. Çiçek desenleri konusunda Botticelli’nin ne denli titiz davrandığından önceden de bahsetmiştim (bknz. Bahar Alegorisi “Allegory of Spring” – Botticelli ). Horai’nin boynunda Venüs’ü temsil eden mersinden bir çelenk asılı iken gövdesinde ise yine Venüs’ün simgesi güllerden bir kemer yer almaktadır.

Botticelli resimde kendi tarzından ödün vermemiş, belirli noktalarda gerçekdışı duruş ve biçimler yaratırken özgünlüğünü korumuştur. Venüs’ün standart insan ölçülerinden fazla uzun olan vücut oranları, imkansız biçimde aşağıda duran sol omzu, Zephyr ve Chloris’in tuhaf sarılma şekli Botticelli’nin kendine özgü tarzına dair ayrıntılardır.

Botticelli’nin eseri yapmaktaki tek amacı Pagan dinine ait sembolleri seyirciye sıralamak veya Klasik Yunan’a dair bir hikayeyi resmetmek değildir. Aslında Rönesans döneminde özellikle yaygın olan Pagan inanışı ve Hristiyanlığı bir araya getiren bir sentez yaratma amacındadır. Bu gözle bakacak olursak: Venüs aşk tanrıçasıdır ve doğuşu ile dünyaya güzellik getirmektedir, aynı Venüs gibi Hristiyanlık da dünyaya güzellik sunmaktadır. Dolayısıyla bu güzelliği (Venüs’ü, ama aynı paralellikte Hristiyanlığı) takdir edenler ulvi ve kutsal amaçların peşinden gitmektedir. Dönemin Floransa’sında yaygın olan bu inanış Klasik Yunan ve Hristiyanlık düşüncelerini bir araya getirmektedir. Dolayısıyla Venüs’ü konu alan bu eserin bir dini amaç içerdiğini görebiliriz.

Bu dini amaçla uyumlu olacak şekilde resmin genelinde bir ilahi altın rengi ışığın hakimiyeti göze çarpar. Bu altın rengi ışık varlığını sağ kenardaki portakal ağacının ve bitkilerin yapraklarında, deniz kabuğunun üzerinde ve giysilerdeki yansımalarda göstermektedir.

Konum: Uffizi Galerisi “Galleria degli Uffizi”, Floransa
Tarih: 1486
Dönem: Rönesans
Alt Grup: Erken Rönesans “Early Renaissance”

13 Yorum

 1. Tayyip Demir 18 Nisan 2014   21:52 Cevapla

  tesekkurler. kaynak nedir ogrenebılır mıyım?

 2. Yavuz 8 Eylül 2017   05:50 Cevapla

  Emeğiniz için teşekkürler.

  • Sanata Başla! 25 Eylül 2017   10:43 Cevapla

   Yavuz Bey, asil ben tesekkur ederim ilginiz icin. Takipte kalin! Selamlar

 3. Esra Kıyı 19 Aralık 2018   11:32 Cevapla

  Teşekkürler

  • Sanata Başla! 21 Aralık 2018   15:06 Cevapla

   Ben tesekkur ederim ilginiz icin!

 4. Kaan Yalçınkaya 30 Aralık 2018   18:25 Cevapla

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Sayfanızı beğenerek takip diyorum. Site içerisinde daha fazla eser ve yorumu görmeyi ummuyorum. kolay gelsinn...

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   13:42 Cevapla

   Ben teşekkür ederim ilgini ve takdiriniz için.
   Sanata olan ilginize yardımcı olabiliyorsa ne mutlu bana! Selamlar

 5. Apsuva Dilara Öztürk 16 Ocak 2019   22:53 Cevapla

  peki Venüs ile olan benzerliğim admin?
  Botticelli’nin 1486 da benim resmetmiş olma düşüncesi?
  https://drive.google.com/file/d/15LJQsTdaz2JyjRCUoOLFj5PR-FX55whN/view?usp=drivesdk

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   15:04 Cevapla

   Benzerlik gerçekten aşikar! :-)

 6. Gökçe 22 Mart 2019   14:24 Cevapla

  Merhaba, emeğinize sağlık. Çok güzel bir paylaşım. Resmin yüksek çözünürlüklü halini nereden bulduğunuzu sorabilir miyim?

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   13:40 Cevapla

   Merhaba, resimlerin yüksek çözünürlüklü versiyonlarını Google'dan aratarak bulabilirsiniz.
   "Gelişmiş Arama/Advanced Search" altında boyut bazlı arama yapmak mümkün. Büyük boyutlu kısıtılama yaptıkça daha yüksek çözünürlüklü versiyonlar yakalayabilirsiniz (eğer tabii internette mevcutsa). Bir de eserin bulunduğu müzenin sitesine bakın derim. BAzı müzeler ayrıntılı taramlar sunuyor.
   Selamlar

 7. Ayse 14 Ekim 2019   15:44 Cevapla

  Merhabalar aklima su soru takildi.Gaziantep zeugma muzesinde venusun dogusunun mozaigi var ve bu mozaik ms.3.yy da yapilmis. Yani boticelliden daha eski ve onda da afrodit ayni bu resimdeki gibi doguyor tabiki farklar var. Merak ettigim sey boticelli tam olarak nasil ilham aldi ? Kendisinden daha eski bir eser var iken..
  Bu arada emeginize saglik cok guzel bilgu vermissiniz :)

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   14:14 Cevapla

   Merhaba,
   İlginiz ve takdiriniz için çok teşekkür ederim.
   Çok güzel bir soru sormuşsunuz açıkçası.
   Botticelli'nin tasarımı kaynağının özü mitoloji. Yunan mitolojisinde anüs'ün köpüklerden doğup br istiridye kabuğunda kıyıya çıktığı anlatılıyor.
   Dolayısıyla bu ana kaynak. Ama örneğin 1.yy Roma fresklerinden "Venus Anadynomene" Venüsü yatarak betimler.
   Fakat bu görünüm 19. yüzyıla kadar Avrupa'da bilinmemektedir.
   Aşağıdaki bağlantıdan bahsettiğim eseri görebilirsiniz.
   https://en.wikipedia.org/wiki/Venus_Anadyomene#/media/File:Aphrodite_Anadyomene_from_Pompeii_cropped.jpg
   Selamlar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yorumda görüntülenmeyecektir.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!