Blog

CANA’DA DÜĞÜN “THE WEDDING AT CANA” – VERONESE

6.6m X 9.9m ölçülerinde, yaklaşık 66 metrekarelik bir devasa alanı kaplayan Cana’da Düğün, Louvre Müzesi’nin en büyük tablosudur. Müzenin en popüler eseri olan Mona Lisa’nın tam karşısında yer almakta ve ona sadece büyüklüğü ile değil aynı zamanda sanatsal görkemi ile de meydan okumaktadır. Popülist bakış açısının dışına çıkıp da gözlerini Mona Lisa’dan ayıran her ziyaretçiyi anında cezbeder.

Veronese’nin eseri konusunu İncil’de geçen İsa’nın ilk mucizesini gerçekleştirmesi olayından alır. İsa, Meryem ve Havariler Cana’da bir düğün için konuk olarak çağrılırlar. Kutlama sırasında şarabın bitmesi üzerine İsa hizmetçilere şarap küplerini su ile doldurmalarını ve geri çekilmelerini söyler. Şölenin yöneticisi gelip de küpten doldurulan sıvıyı tadar ve ardından damadı çağırır. Damada “Herkes önce iyi şarabı, çok içildikten sonra da kötüsünü sunar; fakat sen en iyisini sona saklamışsın” der. İsa bu şekilde suyu şaraba çevirerek ilk mucizesini gerçekleştirmiş olur. Resmin hemen sağ ön tarafında yer alan şarap küpleri olayda yer alan küplerdir. Ayaktaki figür içtiğini şarabın güzelliği karşısıda şaşıran şölen yöneticisidir.

Resimde geniş bir masa çevresinde toplanmış birçok farklı figür görünmektedir. Süslü ve gösterişli giysilere bürünmüş bu kalabalığın içinde basit ve sade giysileri ile kalabalığın tüm şaşaasına ciddi bir zıtlık oluşturan İsa ve Meryem masanın ortasında yer almaktadırlar. Oysa düğünün en önemli misafirleri ve gelin ile damat masanın sol kanadının başında oturmuşlardır. Onların hemen yanında birçok ünlü tarihi figür bulunur. Bunlardan bazıları Avusturya Kraliçesi Eleanor, Fransız Kralı I. Francis, İngiltere Kraliçesi I. Mary, Kanuni Sultan Süleyman, İmparator V. Charles gibi birçok ünlü hükümdardır. Veronese tüm bu muhteşem figürleri aynı masada İsa ve Meryem ile oturtmuş olsa da masanın tam ortasına ikisini yerleştirerek resmin ana amacının bu dini figürleri vurgulamak olduğunu göstermiştir.

Masanın orta kısmının hemen önünde yer alan müzisyenler Veronese’nin döneminden ünlü İtalyan ressamlardır. Soldan sağa Veronese, Bassano, Tintoretto ve Tiziano yer almaktadır. Müzisyenlerin ortasındaki masada yer alan kum saati İsa’nın aynı hikayede Meryem’e söylediği “Benim saatim henüz gelmedi” sözlerine bir gönderme olabilir. Aynı zamanda dünyevi bir zevk olan müziğe karşıtlık yaratacak şekilde zamanın tükendiğini gösterip uhrevi yaşama işaret ettiği düşünülebilir.

Şölenin hazırlıkları için koşuşturan birçok farklı figür resmin her noktasında görülebilir. Bunlardan en dikkat çekici olanlar İsa’nın hizasında yukarıdaki balkonda şölen için et hazırlayan ekiptir. Burada betimlenen etin parçalanması (kurban edilmesi) İsa’nın kendini insanlık için kurban etmiş olmasına yapılan bir göndermedir. Hristiyanlık inanışına göre İsa, Adem ve Havva’nın işlediği İlk Günah’ın (bknz. İlk Günah ve Cennetten Kovuluş “The Fall of Man and Expulsion from Heaven” – Michelangelo) bedelini kendi bedenini insanlar için feda ederek (çarmıha gerilip öldürülerek) ödemiş ve insanlığı bu günahtan arındırmıştır.

Resmin geri planında yer alan Klasik mimari ögeleri ve karakterlerin giysileri, görünümleri tamamen Veronese’nin yaşadığı dönemde Venedik’te geçerli olan mimari ve moda tarzını yansıtmaktadır. İsa’nın yaşadığı dönem ve coğrafya ile ilgili herhangi bir özellik göremeyiz. Ressamın kendi döneminin tarzını yansıtmış olması Rönesans döneminin sanat anlayışı ile uyumludur (bknz. Beşaret “Annunciation” – Leonardo da Vinci).

Görkemli tablo Veronese’nin farklı renkleri son derece uyumlu şekilde kullanması ve birbirinden farklı birçok figürü uyumlu bir kompozisyona yerleştirmesi ile tiyatro sahnesi gibi bir şölen betimler ve aynı zamanda seyirciye de görkemli bir görsel şölen sunar.

Konum: Louvre Müzesi “Musée du Louvre”, Paris
Tarih: 1562-3
Dönem: Rönesans
Alt Grup: Venedik Rönesansı “Venetian Renaissance”

4 Yorum

 1. Kadir 30 Ocak 2018   21:15 Cevapla

  Masada bulunan kimse kimseyle gülümseyerek sohbet etmiyor.Sol başta ayakta duran kırmızı kaftanlı adam neyi temsil ediyor?
  Sütunlardan atlayan insanlar acele eden köylüler mi? Ya yukardakiler.
  Önde iki köpek biri ayakta biri yatıyor bunların herhangi bir anlamı var mı?
  Mükemmel bir iş çıkarıyorsun gerçekten sıkı takipçinim :) Şimdiden teşekkür ederim

  • Sanata Başla! 12 Şubat 2018   09:19 Cevapla

   Merhaba,
   Öncelikle masadakilerin birbirleri ile konustuklarini gorebilirsiniz. Gulumsemeleri veya bir eglence halinda olduklarini gostermeleri bu eser icin bir beklenti degil acikcasi. Nitekim bu bir Felemenk isi taverna eglencesi resmi degil, Isa'nin mucizesine tanik olanlarin goruntusu. Ressamin daha ciddi bir gorunum olusturma cabasi bundan kaynakli olabilir.
   Bunun disinda, ust kademelerde gorduklerinizden balkondakiler ziyafete servis yapan hizmetkarlar, daha ust kademelerdeki localarda ise dugunu izleyenleri gorebilirsiniz.
   On planda sol basta kirmizi giysili masada oturan damat, ayakta duran kirmizi giysili ise muhtemelen sarap servisinden sorumlu kahyalardan biri, belki de bir misafir. Ozel bir anlami oldugunu sanmiyorum. Keza, kopeklerin duruslarinin da bir anlami olmayabilir.
   Takdiriniz icin tesekkurler. Selamlar

 2. Mavi 26 Aralık 2018   17:58 Cevapla

  Farklı zaman mekanda yaşayanları bir araya getirmenin kabiliyetine büyulendim.tabloda..sükuneti gördüm,aceleciligi..ihtişami.
  venezolos tablodaki kisileri secerken kendi tarih kitabina damga vuran kişileri secerek manevi değer etrafında toplanmasını tabloyu isteyen tarikat mi belirledi,ressamın kendi istegi miydi sorusuna her halükarda akıl, El Halik.

  bi kitap bu resimle bu resim bu siteyle tanismami sagladi.teşekkür ederim tablo kadar etkileyici siteyi yapma amacınız.

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   14:03 Cevapla

   Merhaba, ilginiz için teşekkür ederim.
   Sorunuza gelecek olursak.
   Veronese'nin esere ünlü krallıkların temsilcilerini esere yerleştirirken eseri sipariş eden tarafından yönlendirildiğini sanmıyorum.
   Bence bu kişisel seçim, ve Venedik'in o dönemde etkileşim halinde olduğu medeniyetler bunlar.
   Tabii, tarih kaynaklarından ayrıntılı değerlendirmekte fayda var.
   Selamlar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yorumda görüntülenmeyecektir.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!