Blog

APELLES’E İFTİRA “CALUMNY OF APELLES” – BOTTICELLI

Apelles Erken Helenistik dönemde yaşamış bir Yunan ressamdır. Günümüze hiçbir eseri ulaşmamış olsa da Antik Dönem yazarları tarafından övgüyle bahsedildiği eserleri sayesinde ününü korumuştur. Özellikle Rönesans döneminde Antik Yunan/Roma Dönemlerine duyulan ilgi sebebiyle Apelles’in kitaplarda tarif edilen eserleri Rönesans ressamlarına ilham kaynağı olmuştur.

Apelles rakibi bir diğer ressam Antiphilos tarafından ortaya atılan bir iftiraya maruz kalmıştır. İftira Apelles’in Mısır’ın Yunan yöneticisi IV. Ptolemy’ye suikast düzenlediğine dairdir. Apelles söz konusu suikastçı ile hiç buluşmamış olsa da Ptolemy tarafından tutuklanmıştır. Yapılan mahkeme sonucunda Apelles’in masumiyeti anlaşılmış ve Apelles serbest bırakılmış olsa da ressam uğradığı bu haksızlığı kolayca unutturmamak adına olayı alegorik biçimde betimleyen bir eserle ölümsüzleştirmiştir.

Süryani yazar Lukianos, Apelles’in resmini bir eserinde betimlemiş ve Rönesans döneminde de Yunanca’dan Latince’ye çevrilen bu eser Rönesans ressamı Botticelli’ye kendi versiyonunu yapmak için ilham vermiştir. Lukianos’un tasvirine büyük ölçüde bağlı kalan Botticelli eserde aynı karakterleri tarif edilen biçimde kullanmış ve onları gösterişli biçimde süslenmiş ve bir avlu ile dışarı açılan bir taht odasına yerleştirmiştir.

Eserin ortasında, yerde hemen hemen çıplak biçimde sürüklenen iftiranın “Kurban”ıdır. Kurban’ın ayakları çarmıha gerilmiş gibi çaprazlanmıştır. Ellerini dua eder biçimde birleştiren Kurban, tanrılardan yardım dilemektedir. Kurban’ı saçından çekerek sürükleyen figür “İftira”dır. Son derece güzel bir genç kız olarak betimlenen İftira, güzelliği ile karşısındakileri büyülerek gücünü gösterir. Hırslı İftira Kurban’ı bir eliyle saçlarından çekerek hızla sürüklemekte, diğer elinde ise olayı aydınlatacak deliline işaret eden bir meşale taşımaktadır.

İftira’nın hemen yanıbaşında ona yardım etmek için koşuşturan iki kadın figür bulunur. Sarı-kırmızı giysiler içinde elinde çiçeklerle gelen “Komplo” ve bu çiçekleri İftira’nın başına yerleştirerek onu süsleyen “Sahtekarlık”. İftira’nın hemen önünde bulunan kahverengi eski giysiler içindeki sakallı adam “Garez”dir. İftira’nın meşaleli elini tutup onu öne çıkarmakta, krala sunmaktadır. Bir yandan da elini krala doğru uzatan Garez, kralın görüşünü de kapatmaktadır.

En sağdaki yüksek tahtta tacı ve asası ile oturan “Kral”dır. Kral tıpkı Yunan Mitolojisi’nin ünlü hikayesindeki Kral Midas gibi eşek kulaklarına sahiptir – ve dolayısıyla muhakeme yetisi oldukça zayıftır. Tahtın her iki yanında konuşlanmış olan “Bilgisizlik” ve “Kuşku” kralın kulağına fısıldayarak onu etkilemektedirler. Kral bir eliyle Kurban’a doğru yönelmiş olsa da bakışlarını yere doğrultmuş, olayı görememektedir.

Tüm bu figürlerin gerisinde kalmış iki figür daha vardır. Karalar içinde yas tutan “Pişmanlık” yaşlı gözlerle pişmanlık içinde iki büklüm olmuş, dönüp arkasındaki çıplak kadın figürüne bakmaktadır. Bu en arkada kalmış kadın figürü “Gerçek”tir ve en sonda kaldığı için ortaya çıkması zaman alacaktır. Tüm çıplaklığı ile seyircinin karşısında olan Gerçek, Kurban’ın masumiyetini bilen tanrılara işaret eder şekilde gökyüzünü göstermektedir. Gerçek figürünün Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu eserindeki Venüs’le benzerliği gözden kaçmaz (bknz. Venüs’ün Doğuşu “The Birth of Venus” – Botticelli).

Olayın geçtiği mekan Rönesans mimarisini gösterişli biçimde yansıtmaktadır. Taht odasını oluşturan mermer kolon ve kemerler altın renkli rölyefler ve istiridye deseni bezeli nişlerle süslenmiştir. Rölyefler üzerinde antik mitlerden örnekler, Yunan mitolojisi kahramanlarının hikayeleri ve savaş sahneleri yer alır. Öte yandan, nişlerin içine yerleştirilmiş mermer heykellerin hareketlenerek ortamdaki olayı takip ettikleri görülür.

Botticelli’nin eseri kendi uğradığı bir haksızlığa gönderme yapmak veya dönemin güçlü dini lideri Savonarola’nın düşmanları karşısındaki masumiyetini göstermek amacıyla tasarladığı düşünülmektedir.

Konum: Uffizi Galerisi “Galleria degli Uffizi”, Floransa
Tarih: 1494-1495
Dönem: Rönesans
Alt Grup: Erken Rönesans “Early Renaissance”

27 Yorum

 1. Sıla 1 Şubat 2018   07:37 Cevapla

  Harika bir yazı olmuş, ellerinize sağlık

  • Sanata Başla! 12 Şubat 2018   09:01 Cevapla

   Tesekkur ederim takdiriniz icin.

 2. Metin 1 Nisan 2018   23:40 Cevapla

  Yazdıklarınızı büyük bir keyifle okuyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Sanata Başla! 21 Aralık 2018   15:26 Cevapla

   Tesekkur ederim takdiriniz icin.

 3. BURAK 10 Temmuz 2018   09:07 Cevapla

  Eserlerin açıklamalarının sonundaki konum,tarih,dönem ve alt grup kategorilerine eserin hangi akımdan olduğu bilgisi de olsa müthiş olur severek takip ediyoruz çok güzel bir site ellerinize sağlık

  • Sanata Başla! 21 Aralık 2018   15:19 Cevapla

   Burak Bey, 18. ve 19. Yuzyil eserlerinde hangi akima dahil olduklarini belirtiyorum. Ama Ronesans ve Barok icin bu soz konusu degil. Cunku Ronesans ve Barok daha cok birer donemdir. Akim kavrami cok daha sonra ortaya cikmistir. Dolayisiyla Ronesans veya Barok icinde bir akim bulabilmek biraz zor. Hangi okula, hangi ekole ait olduklari yazilabilir; ki bunu da zaten "Alt Grup" siniflandirmasi altinda sunuyorum. Ilginiz icin cok tesekkurler. Selamlar

 4. Fulya 21 Temmuz 2018   17:56 Cevapla

  Mükemmel bir yorum . Emeğinize sağlık.

  • Sanata Başla! 21 Aralık 2018   15:16 Cevapla

   Tesekkurler!

 5. MUTLU ÖZ 19 Kasım 2018   17:02 Cevapla

  teşekkür ederim.. kim
  bilir bunu bu kadar güzel hazırlamak için ne kadar zahmete girmişsiniz..eksik olmayın

  • Sanata Başla! 20 Kasım 2018   22:08 Cevapla

   Çok teşekkür ederim ilginiz ve takdiriniz için. Sizin gibi sanata ilgili insanlara ulaşmak adına çabam ve emeğim. Selamlar

 6. Burak 27 Aralık 2018   21:38 Cevapla

  Resimle ilgili yorumlar Süryani yazar Lukianos'a mı ait? Botticelli bu yorumlardan yola çıkarak mı resmi yapıyor? Ellerinize sağlık, ilgiyle takip ediyorum.

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   14:05 Cevapla

   Evet, eserin kaynağı Süryani Lucian'ın betimlemesi aslında. Doğu kökenli eserler Rönesans döneminde İtalya'da büyük ilgi görmeye başlıyor. Bu sırada Botticelli'nin de bu kaynaklardan etkilendiğini sanıyorum.
   İlginiz için teşekkürler. Selamlar

 7. Bahar 6 Ocak 2019   23:07 Cevapla

  Sanat okumaları yapmaya başlamak için kaynak ararken web sitenizi şans eseri buldum. Harcadığınız emeklere sağlık, mükemmel bir site olmuş. Bir üniversite öğrencisi olarak böyle bir birikime ücretsiz erişmemize olanak sağladığınız için çok teşekkür ederim.

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   13:42 Cevapla

   Ben teşekkür ederim ilginiz ve takdiriniz için.
   Sanata olan ilginize yardımcı olabiliyorsa ne mutlu bana!
   Selamlar

 8. Utku 17 Mart 2019   19:15 Cevapla

  Emeğinize sağlık, yorumlarınız ile bu resimleri tekrar incelemek büyük keyif.

  Tek kelime ile şaheser. Resme baktığınızda tam karşı cepheden çizilmediği çok net bir şekilde belli oluyor zaten ama tavandaki kemerlerden tutun da arka planda yer alan denizin açısına kadar her şey milimetrik hesaplanmış.

  Pekala, Gerçek(nam-ı değer Venüs) neden tek parmağını havaya kaldırıp göğü işaret ediyor? Dini bir gönderme olarak düşünebilir miyiz acaba?

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   14:55 Cevapla

   Merhaba, ilginiz ve takdiriniz için çok teşekkür ederim.
   Gerçek'in elini havaya doğrultması gerçeğin yalnızca Tanrı tarafından bilindiğinin göstergesidir.
   Venüs'e benziyor ama Venüs dersek yanılmış oluruz bu eserde.
   Selamlar

 9. Batuhan 9 Nisan 2019   18:08 Cevapla

  Siteyi ilk ziyaretim ve ilk okudugum eser. Gercekten sahane bi se yapiyorsunuz. Cok tesekkur ederim zahmetleriniz icin.

  • Sanata Başla! 1 Ağustos 2019   11:05 Cevapla

   Tesekkur ederim ilginiz icin. Takibe devam. Selamlar

 10. Günay Aytaç 14 Mayıs 2019   12:56 Cevapla

  Harika bir görsel ve yazı tasviri... teşekkürler iyi çalışmalar

  • Sanata Başla! 1 Ağustos 2019   11:06 Cevapla

   Cok tesekkur ederim ilginiz ve takdiriniz icin. Selamlar

 11. Şeyma 7 Şubat 2020   23:27 Cevapla

  Merhaba Hocam, sitenizi henüz keşfettim ve o kadar mutluyum ki böyle bir siteyi er ya da geç keşfettiğim için. Bu şekilde tabloların anlamlarını bilmek her zaman çok hoşuma gitmiştir ve siz çok anlaşılır ifadeli bir şekilde yazmışsınız. Site buram buram emek ve kalite kokuyor. Emeğinize sağlık

  • Sanata Başla! 28 Nisan 2020   13:24 Cevapla

   Merhaba, ilginiz ve takdiriniz için çok teşekkür ederim. Sanata Başla! sanata olan hevesinize destek olabiliyorsa ne mutlu bana. Selamlar

 12. Alara 7 Nisan 2020   00:09 Cevapla

  Çok güzel bir yazı. Gece saat 1 de okudum. yıl 2020 :)

 13. Mert Karadayı 28 Nisan 2020   20:15 Cevapla

  Çok sade ve güzel bir bilgilendirme olmuş. Benim gibi yeni keşif etmeye başlamış olanlar için çok rahat ve keyifli bir şekilde okunuyor. Teşekkürler :)

  • Sanata Başla! 2 Mayıs 2020   00:02 Cevapla

   Hoşunuza gitmesine ve size yardımcı olmasına çok memnun oldum. Bu site sanata yeni başlayanları yönendirmek için tasarlandı. Umarım çok daha fazlasını öğrenmenize de yardımcı olur. Selamlar

 14. Zeynep 16 Mayıs 2020   13:43 Cevapla

  Çok güzel bir inceleme olmuş. Sanat tarihi gözümü korkuturdu ama siteniz sayesinde sanat tarihine başlamam çok eğlenceli ve kolay geçecek anlaşılan. Emeğinize sağlık.

  • Sanata Başla! 28 Mayıs 2020   11:34 Cevapla

   Merhaba,
   Sanata Başla'nın sizi sanat tarihine başlama konusunda heveslendirmesine ve işinizi kolaylaştırmasına çok sevindim. Bu projenin tam olarak amacı bu. Memnun oldum. Selamlar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yorumda görüntülenmeyecektir.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong> 

error: Icerik kopyalanamaz!