YAZAR HAKKINDA

ÖZGÜN YILMAZOK

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Özgün Yılmazok, mühendislik kariyerine ek olarak, resim ve sanat tarihi ile yakından ilgilidir. 2007-2009 yılları arasında ressam Vahid Talib’in atölyesinde aktif olarak resim çalışmalarına katılan Yılmazok, sanat tarihi ile ilgili uzun süredir yürüttüğü çalışmalar, topladığı kaynak arşivi ve gerçekleştirdiği müze gezileri sonucunda kapsamlı bir sanat birikimi oluşturmuştur.

Yılmazok, 2012 yılında bir blog olarak yayınlamaya başladığı Sanata Başla!’da sanatın farklı dönemlerinden eserleri tarzları, dönem özellikleri ve içerdikleri semboller çerçevesinde incelemekte ve kendi yazdığı metinlerle bu incelemeleri sanata yeni başlayan ilgililerle paylaşmaktadır. Sanata Başla! Temmuz 2017 itibarı ile sanat tarihinin 600 yılı kapsayan 5 ayrı döneminden (1350-1950) toplamda 241 farklı eser barındırmaktadır.

2015’te Sanata Başla! projesini bir adım öteye taşıyan Yılmazok, Sanata Başla! Resim Analizi Atölyeleri’ni Ankara’da sanatseverlere sunmuştur. İki yıl boyunca Ankara’da “Rönesans”, “Barok-Rokoko” ve “18-19. Yüzyıl Sanat Akımları” isimli üç ayrı atölyeyi birçok kez tekrarlayarak sanat tarihi ve resim analizine ilgili seyircilerle buluşmuştur. Atölyeler Sanata Başla!’daki resim analizlerini sistematik biçimde işlenen bir tarihi ve teknik ayrıntılar ile birleştirerek seyircilerine kapsamlı sanat tarihi içerikleri sunmuştur.

2017 başında Göteborg’a taşınan Yılmazok, sanat tarihi ve resim analizi üzerine yeni projelerinin çalışmalarını orada sürdürmektedir.

error: Icerik kopyalanamaz!